Gå till innehåll
Svenska Curlingförbundet
Svenska Curlingförbundet

Följ aktuella tävlingar

Följ svensk curling vid nationella och internationella tävlingar

Officiella hemsidor, resultatsidor och aktuella livesändningar.
Tipsa oss på info@curling.se

AKTUELLA TÄVLINGAR 2023-2024

VM Rullstolscurling

Gangneung, Sydkorea. 2-9 mars 2024

Sveriges lag:

Sabina Johansson, Marcus Holm, Viljo Petersson Dahl, Ronny Persson och Kicki Ulander
Förbundskapten: Peter Narup

Spelprogram Öppnas i nytt fönster.
TabellerÖppnas i nytt fönster.
LiveresultatÖppnas i nytt fönster.

SM Mixed Dubbel Junior

Sundbyberg, 1-3 mars 2024

16 lag deltar och de två högs bäst placerade svenska lagen kvalar till NJCT Mixed Doubles Championship.

Deltagande lagÖppnas i nytt fönster.
Spelprogram, liveresultat, tabeller. Öppnas i nytt fönster.
LivestreamingÖppnas i nytt fönster.

SM Veteraner 65+

1-3 mars i Göteborg

Åtta lag tävlar om titeln som svenska mästare.

Deltagande lagÖppnas i nytt fönster.
Spelprogram, resultat och tabellerÖppnas i nytt fönster.
StreamingÖppnas i nytt fönster.

Sun City Cup

Karlstad, 15-18 februari 2024

Svenska lag dam: Wranå, Hasselborg, Moberg, Sweeping Beauties
Svenska lag herr: Edin, Väderstad, Nyman, J. Westerberg, Burning Goats, Lindström, Klaremo

LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.
SPELPROGRAMÖppnas i nytt fönster.

VM-Kval Mixed Dubbel

Jönköping 22-25 februari 2024

Deltagande lag:

Agnes Knochenhauer/Niklas Edin
Anna Hasselborg/Oskar Eriksson
Isabella Wranå/Rasmus Wranå
Almida de Val/Daniel Magnusson
Therese Westman/Robin Ahlberg

Spelprogram och resultatÖppnas i nytt fönster.
StreamingÖppnas i nytt fönster.

Sun City Cup

Karlstad, 15-18 februari 2024

Svenska lag dam: Wranå, Hasselborg, Moberg, Sweeping Beauties
Svenska lag herr: Edin, Väderstad, Nyman, J. Westerberg, Burning Goats, Lindström, Klaremo

LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.
SPELPROGRAMÖppnas i nytt fönster.

VM-Kval Mixed Dubbel

Jönköping 22-25 februari 2024

Deltagande lag:

Agnes Knochenhauer/Niklas Edin
Anna Hasselborg/Oskar Eriksson
Isabella Wranå/Rasmus Wranå
Almida de Val/Daniel Magnusson
Therese Westman/Robin Ahlberg

Spelprogram och resultatÖppnas i nytt fönster.
StreamingÖppnas i nytt fönster.

Sun City Cup

Karlstad, 15-18 februari 2024

Svenska lag dam: Wranå, Hasselborg, Moberg, Sweeping Beauties
Svenska lag herr: Edin, Väderstad, Nyman, J. Westerberg, Burning Goats, Lindström, Klaremo

LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.
SPELPROGRAMÖppnas i nytt fönster.

Junior-VM

Lohja, Finland 17-24 februari 2024

Sverige representeras av Team Dryburgh, Sundbybergs CK

Moa Nilsson, Moa Tjärnlund, Thea Orefjord, Moa Dryburgh, Erika Ryberg, Sören Gran (Coach), Fanny Sjöberg (Förbundskapten)

LiveresultatÖppnas i nytt fönster.
SpelprogramÖppnas i nytt fönster.

Sun City Cup

Karlstad, 15-18 februari 2024

Svenska lag dam: Wranå, Hasselborg, Moberg, Sweeping Beauties
Svenska lag herr: Edin, Väderstad, Nyman, J. Westerberg, Burning Goats, Lindström, Klaremo

LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.
SPELPROGRAMÖppnas i nytt fönster.

European Super League, Rullstolscurling

Trondheim, Norge 9-11 februari 2024

Svenskt lag mixed dubbel: Johanna Glennert & Tommy Andersson. Coach: Sören Gran.

Svenskt lag fyrmanna: Viljo Peterson-Dahl, Marcus Holm, Ronny Persson, Sabina Johansson, Kicki Ulander. Coach: Peter Narup

LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.
TABELLERÖppnas i nytt fönster.

Mixed Doubles Players' Championship

Brantford, Kanada 8-11 februari 2024

Svenska lag: Team Ajiwa (Therese Westman/Robin Ahlberg)

LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.
TABELLERÖppnas i nytt fönster.

Ungdoms-OS

Gangneung, Sydkorea 19 januari - 1 februari 2024

Sverige Mixed Dubbel: Maja Roxin, Jonatan Meyerson

Sverige Mixed: Matilda Lindberg, Ivan Almeling, Astrid Linder, Vilmer Nygren

FÖLJ TÄVLINGEN HÄRÖppnas i nytt fönster.

SM Damer, Herrar och Rullstolscurling

Jönköping 31 januari - 4 februari 2024

TIDSPROGRAMÖppnas i nytt fönster.
LAGUPPSTÄLLNINGARÖppnas i nytt fönster.
TRIPPELKNOCK HERRARÖppnas i nytt fönster.
LIVE STREAMING FRÅN BANA 3 och 4Öppnas i nytt fönster.

International Bernese Ladies Cup

Bern, Schweiz

Svenska lag: Team Dryburgh och Team Wranå

FÖLJ TÄVLINGENÖppnas i nytt fönster.
LIVESTREAMÖppnas i nytt fönster.

Gefle Mixed Doubles Cup

Gävle, 26-28 januari

Svenska lag: Noreen/Noreen, Hallström/Patz, Nilsson/Olofsson, Andersson/Granbom, Sarén/Palm.

Följ tävlingenÖppnas i nytt fönster.

Co-op Canadian Open

Red Deer, Kanada 12-17 december

Svenska damlag: Lag Hasselborg och lag Wranå

Svenskt herrlag: Lag Edin

Följ tävlingenÖppnas i nytt fönster.
Livestream (betaltjänst)Öppnas i nytt fönster.

Andra sammandraget: Division 1

19-21 januari

Skellefteå/Sollefteå, Uppsala/Borlänge och Helsingborg/Mjölby står värdar för det andra sammandraget.

IK Fyris streamar från Division Ett Mellersta. Missa inte det!

Division Ett NorraÖppnas i nytt fönster.
Division Ett MellerstaÖppnas i nytt fönster.
Division Ett Mellersta StreamingÖppnas i nytt fönster.
Division Ett SödraÖppnas i nytt fönster.

SM Seniorer (51+). Herrar och damer

Östersund 10-14 januari 2024

Anmälda lagÖppnas i nytt fönster.
Spelprogram och resultatÖppnas i nytt fönster.
Trippelknock herrarÖppnas i nytt fönster.
SlutspelsstegeÖppnas i nytt fönster.

Astec Safety Challenge

Lloydminister, Kanada 4-7 januari 2024

Svenskt lag: Team Edin

LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.
Trippelknock stegarÖppnas i nytt fönster.
LIVESTREAMÖppnas i nytt fönster.

SM Juniorer U21. Pojkar och flickor

Karlstad 5-7 januari 2024

Följ tävlingen härÖppnas i nytt fönster.

Perth Masters

Perth, Skottland 4-7 januari 2024

Svenskt lag: Team Landelius/Väderstad

LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.
LivestreamÖppnas i nytt fönster.

Gothenburg Mixed Doubles Curling Cup

Göteborg 15-17 december

Svenska lag: Niklas Edin/Agnes Knochenhauer, Johanna Heldin/Kristian Lindström, Oskar Eriksson/Anna Hasselborg, Rasmus Wranå/Isabella Wranå, Pontus Söderberg Persson/Lisa Norrlander, Daniel Magnusson/Almida de Val

LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.
LivestreamÖppnas i nytt fönster.

B-Junior VM Pojkar

Lohja, 14-19 december

Sveriges lag: Axel Landelius, Alexander Palm, Olle Moberg, Dante Alexander, Vilmer Nygren, coach Simon Granbom och förbundskapten Axel Sjöberg

SpelprogramÖppnas i nytt fönster.
ResultatÖppnas i nytt fönster.
TabellerÖppnas i nytt fönster.
LivestreamÖppnas i nytt fönster.

WFG Masters

Saskatoon, 12-17 december

Svenska damlag: Lag Hasselborg och lag Wranå

Svenskt herrlag: Lag Edin

Följ tävlingenÖppnas i nytt fönster.
Livestream (betaltjänst)Öppnas i nytt fönster.

WCT Lodz

Lodz, Polen 15-17 december

Svenskt lag: Team Nyman, Sollefteå CK

LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.
LivestreamÖppnas i nytt fönster.

SM Figur: Dam, herr och rullstol

Uppsala 9 december.

DeltagareÖppnas i nytt fönster.
SpelprogramÖppnas i nytt fönster.
ResultatÖppnas i nytt fönster.
LivestreamÖppnas i nytt fönster.

Nutrien AG Solutions Western Showdown

Swift Current, 6-10 december

Svenska damlag: Lag Hasselborg och lag Wranå

Svenskt herrlag: Lag Edin

Följ tävlingenÖppnas i nytt fönster.
LivestreamÖppnas i nytt fönster.

Karuizawa International Curling Championships

Karuizawa, 1-3 december.

Svenskt lag: Team Edin.

Deltagande lagÖppnas i nytt fönster.
SpelprogramÖppnas i nytt fönster.
LivestreamÖppnas i nytt fönster.

SM Mixed Dubbel

Gävle 1-3 december. Följ 10 mixed dubbel lag som tävlar om SM-titeln!

Spelprogram och resultatÖppnas i nytt fönster.
Anmälda lagÖppnas i nytt fönster.

Copenhagen Junior: Nordic Curling Tour junior.

Köpenhamn 30 nov-3 december

Svenska flicklag som deltar: Sundbybergs CK, Dryburgh och Sundbybergs CK, Sumpan Lassies

Information om tävlingenÖppnas i nytt fönster.

Sweden Tour Curlstad Wheelchair

Karlstad 1-3 december

Svenska lag: Göteborgs CK, Karlstads CK, Jönköpings CK Energi 1, Karlstads CK Rullarnas Uno, Härnösands CK.

SpelprogramÖppnas i nytt fönster.
Anmälda lagÖppnas i nytt fönster.

Seriepremiär: Division Ett

Härnösand, Sundbyberg och Jönköping står värdar vid för de första sammandraget. Följ resultaten och se livestream från samtliga spelorter.

Division Ett NorraÖppnas i nytt fönster.
Division Ett MellerstaÖppnas i nytt fönster.
Division Ett SödraÖppnas i nytt fönster.

International Wheelchair Curling Tournament,

Prag, 24-26 november 2023

Sverige deltar med Viljo Peterson Dahl, Marcus Holm, Ronny Persson och Kicki Ulander.

ResultatÖppnas i nytt fönster.
LivestreamÖppnas i nytt fönster.

WCT Latvian Mixed Doubles Cup

Riga, 23-26 november 2023

Svenskt lag: Simon Olofsson/Linnea Nilsson

ResultatÖppnas i nytt fönster.

EM Damer och Herrar

Aberdeen 18-25 november 2023

Lag Wranå och Lag Edin representerar Sverige vid Europeiska Mästerskapen.

LÄS MERÖppnas i nytt fönster.

STENHÅRDCURLEN

Karlstad 10-12 november 2023

6 U16 lag spelar i Karlstad. Följ deras framfart!

SPELPROGRAM OCH RESULTATÖppnas i nytt fönster.

GRAND SLAM OF CURLING –
NATIONAL

Pictou County, Kanada 7-12 november 2023

Svenska lag: Team Hasselborg, Sundbybergs CK, Team Wranå, Sundbybergs CK och Team Edin, Karlstads CK

LIVESTREAMING | BETALTJÄNST | START TORSDAG 9 NOVEMBERÖppnas i nytt fönster.
LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.
RESULTAT GRUNDSERIE DAMERÖppnas i nytt fönster.
RESULTAT GRUNDSERIE HERRARÖppnas i nytt fönster.
SPELPROGRAMÖppnas i nytt fönster.

WCT SLOVAKIA MIXED DOUBLES CUP

Bratislava, Slovakien 2-5 november 2023

Svenskt lag: Lisa Norrlander/Pontus Söderberg

LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.

DANISH OPEN

Köpenhamn 2-5 november 2023

Svenska lag dam: Dryburgh
Svenska lag herr: Granbom, Landelius, J. Westerberg

LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.
LIVESÄNDNINGÖppnas i nytt fönster.

MIXED DOUBLES GSTAAD

Gstaad, Schweiz 2-5 november 2023

Svenskt lag: AJIWA (Therese Westman, Robin Ahlberg)

LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.

SOO CURLERS FALL CLASSIC 2023

Sault Ste Marie, Kanada 26-29 oktober

Svenskt lag: Team Nyman, Sollefteå CK

LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.
LIVESTREAMÖppnas i nytt fönster.

SUNDBYBERG OPEN

Sundbyberg 27-29 oktober 2023

Svenska lag dam: Dryburgh, Nilsson
Svenska lag herr: Nygren, Granbom, Landelius, J. Westerberg, Sumpan Seniors, A. Westerberg.

LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.
GRUPPINDELNINGÖppnas i nytt fönster.
LIVESÄNDNINGÖppnas i nytt fönster.

GRAND SLAM OF CURLING TOUR CHALLENGE

Svenska lag dam: Hasselborg och Wranå (Tier 1)
Svenska lag herr: Edin (Tier 1), Nyman (Tier 2)

LIVERESULTAT TIER 1Öppnas i nytt fönster.
LIVERESULTAT TIER 2Öppnas i nytt fönster.
LIVESTREAMING (BETALTJÄNST)Öppnas i nytt fönster.

VM MIXED 2023

Aberdeen, Skottland 14-21 oktober 2023

Spelare i det svenska laget: Fanny Sjöberg, Fredrik Carlsén, Jennie Wåhlin, Johan Nygren. Coach: Per Carlsén

LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.
SPELPROGRAMÖppnas i nytt fönster.
LagÖppnas i nytt fönster.
LIVESTREAMING (BETALTJÄNST)Öppnas i nytt fönster.

MATCH TOWN TROPHY 2023

Jönköping 12-15 oktober 2023

Svenska lag dam: Dryburgh, Sundberg, Andersson, Moberg, Game of Stones
Svenska lag herr: J.Westerberg, Väderstad/Landelius, Nyman, Rosander, Burning Goats, Mattsson, Wranå

LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.
GRUPPINDELNINGÖppnas i nytt fönster.
SPELPROGRAMÖppnas i nytt fönster.
LIVESÄNDNINGÖppnas i nytt fönster.

Wetzikon International Wheelchair Curling Tournament

Wetzikon, Schweiz, 13-15 oktober 2023

Svenska landslaget deltar.

SPELPROGRAMÖppnas i nytt fönster.
RESULTATÖppnas i nytt fönster.
LIVESTREAMING Öppnas i nytt fönster.

Instu Players Open

Dundas, Kanada 12-15 oktober

Svenska lag: Edin, Hasselborg, Wranå

FÖLJ TÄVLINGEN OCH LÄS MERÖppnas i nytt fönster.

The Mixed Double Super Series

Chilliwak, Kanada 12-15 oktober

Svenska lag: Team Ajiwa

LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.
TABELLERÖppnas i nytt fönster.

EJCT Prague Junior Cup

Prag, 6-8 oktober 2023

Svenska lag:

Sundbybergs CK, Team Dryburgh
Sundbybergs CK, Sumpan Lassies

LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.

MIXED DOUBLES SUPER SERIES

Sherwood Park, Kanada 5-8 oktober 2023

Svenskt lag: AJIWA (Therese Westman, Robin Ahlberg)

LIVESTREAMING (betaltjänst)Öppnas i nytt fönster.
LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.

WCT TALLINN MENS CHALLENGER

Tallinn, Estland 28 sep - 1 okt 2023

Svenska lag: Westerberg, Nyman, Landelius

LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.
LIVESTREAMINGÖppnas i nytt fönster.

WCT TALLINN MIXED DOUBLES

Tallinn, Estland 21-24 september 2023

Svenskt lag: AJIWA (Therese Westman, Robin Ahlberg)

LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.
LIVESTREAMINGÖppnas i nytt fönster.

WOMENS MASTERS BASEL

Basel, Schweiz 15-17 september 2023

Svenska lag: Team Wranå, Team Hasselborg

LIVESTREAMINGÖppnas i nytt fönster.
LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.

EURO SUPER SERIES 2023

Stirling, Skottland 24-27 augusti 2023

Svenskt lag: Team Nyman, Sollefteå CK

LIVESTREAMINGÖppnas i nytt fönster.
LIVERESULTATÖppnas i nytt fönster.

Publicerad: 2022-10-09